Organi lokalne samouprave u Srbiji
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 13 | Nivo: Internacionalni Univerzitet u Novom Pazaru

Sadržaj
Uvod............................................................................................................... .3
1. Opstina kao jedinica lokalne samoupr...................................................... 4
2. Skupstina opstine.......................................................................................... 4
3. Izvrsni organi opstine. ………………………………………………………..… 6
4Opstinska uprava ……………………………………………………………… 8
5.Grad i grad Beograd……………………………………………………….. 9
Zakljucak …………………………………………………………………………… 11
Literatura ………………………………………………………………………… 12
UVOD
Lokalna samouprava je po svom istorijskom poreklu i znacaju i po demokratskim oblicima u kojima se ispoljava je teznja ljudi da samostalno upravljaju poslovima svoje lokalne zajednice. U stvari ona predstavlja skup organa lokalnog karaktera koji ostvaruju lokalne funkcije na cijim radom centralni organi imaju odredjeni uticaj . Lokalna samouprava predstavlja formu samoorganizovanja gradjana u jednoj lokalnoj zajednici radi resavanja njihovih svakodnevnih zivotnih pitanja .Karakteristika da lokalno stanovinistvo zeli da upravlja u loklnoj zajednici da bi efikasnije resavalo zajednicke probleme od bitnog zivotnog znacaja je bitno odredjenje lokalne samouprave.
Lokalna samouprava je oblik decentralizovane vlasti, koja predstavlja teritorijalne jedinice drzavne organizacije. Ranije je bilo tesko sprovesti prava i obaveze gradjana jer je vlast bila strogo centralizovana. Pojavom demokratije nastali su prvi centralizovani oblici vlasti i u danasnjim uslovima i nacinu zivota je nemoguce zamisliti centralizovanu drzavnu vlast. Oblik decentralizacije ima za cilj da gradjani u okviru svoje lokalne zajednice dobiju odredjena prava i obaveze. Po evropskoj povelji lokalna samouprava se definise na sledeci nacin: „Lokalna samouprava podrazumeva pravo i mogucnost lokalnih vlasti da, u granicama zakonom , regulisu i rukovode odredjenim delom javnih poslova na osnovu sopostvene odgovornosti i u interesu lokalnog stanovnistva.“
Da bi postojala lokalna samouprava potrebno je da bude ispunjeno nekoliko uslova :
1. Prvi uslov je da lokalna samouprava bude ustavna kategorija,
2. Drugi uslov je da gradjani imaju ustavom zagarantovana prava na loklanu samoupravu,
3. Da organi lokalne samouprave imaju sopstvenu nadleznost i finansijsku stabilnost i
4. Da postoji normativna samostalnost lokalne samouprave.
OPŠTINA KAO JEDINICA LOKALNE SAMOUPRAVE
Opština je najmanja jedinica lokalne samouprave ona treba da ima najmanje 10.000 stanovnika , osim u slucajevima kada postoje posebni ekonomski, geografski i istorijski razlozi moze se osnovati opstina koja ima manje stanovnika. Opstina moze obavljati izvorne i poverene poslove. Izvorni poslovi su oni poslovi koje obavljaju organi lokalne samouprave kao svoj samostalni delokrug u cilju neposrednog interesa za gradjane a u skladu sa ustavom i zakonom. Povereni poslovi su pojedini poslovi koje je Republika Srbija prenosi na pojedine Opstine radi efikasnijeg ostvarivanja prava i duznosti gradjana. Sredstva za obavljanje poverenih poslova obezbedjuje drzava u odnosu na obim i strukturu poslova koju obavlja. Opstina obavlja kao poverene poslove poslove inspekcijskog nadzora iz oblasti prosvete, zdravstva, zaštite zivotne sredine, rudarstva, prometa robe i usluga, poljoprivrede, vodoprivrede i sumarstva i druge inspekcijske poslove u skladu sa zakonom.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!